چسب بینی بعد از عمل

ادامه مطلب

سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده این است که چرا افراد به انجام جراحی بینی روی می آورند ؟ در پاسخ باید گفت رفع نواقص ظاهر عضو ، افزایش اعتماد به نفس و زیبایی ظاهری به اندازه کافی موثق هستند ، که الزام رینوپلاستی را در افراد به وجود می آورند. با این حال عوارض جزئی این پروسه غیرقابل چشم پوشی هستند ، یکی از این موارد تورم است که رفع سریع این عارضه با اعمال چسب بینی بعد از عمل امکان پذیر می باشد. دکتر حمیدرضا زنگنه ، بهترین جراح بینی شهرک غرب تهران ، در این مقاله توضیحاتی را در خصوص اعمال چسب بعد از جراحی ارائه داده است.

 

چسب بینی بعد از عمل - دکتر حمید رضا زنگنه

 

چسب بینی بعد از عمل

اعمال چسب بعد از عمل ، علاوه بر اینکه منجر به کاهش التهاب و تورم بینی می شود ، به بهبودی زخم بافت و فرم گیری بهتر آن نیز کمک فراوانی می کند. چسب زدن صحیح و اصولی ، باعث فشار یکنواخت به عضو و در نتیجه کاهش یکسان ورم آن در تمام قسمت های عضو تازه جراحی شده ، می شود. یکی دیگر از مواردی که الزام استفاده از چسب بینی پس از عمل را بسیار مهم می کند ، هشدار به اطرافیان در خصوص جلوگیری از هر گونه صدمه به عضو تنفسی شما است که به تازگی تحت رینوپلاستی قرار گرفته است.

چه مدت بعد از جراحی می توان به بینی چسب زد؟

اینکه چه مدت بعد از جراحی می توان به بینی چسب زد ، در افراد مختلف نسبت به نوع پوست مختلفی که دارند متفاوت است و می توان به مدت زمان دو هفته تا دو ماه اشاره کرد. اگر افراد دارای پوست بینی نازک باشند ، پس از گذشت دو هفته می توانند اعمال چسب بعد از عمل را متوقف کنند. طبق نظر بهترین دکتر عمل بینی در شهرک غرب تهران ، بیمارانی که عضو تنفسی شان دارای پوست ضخیم است ، می توانند اعمال چسب بینی بعد از عمل را برای 2 ماه آتی در برنامه خود بگنجانند.

نحوه درست چسب بینی بعد از عمل

بهتر است به جای رفت و آمد روزانه به مطب دکتر در تهران یا محل سکونتتان ، خودتان نحوه دقیق و اصولی اعمال چسب بینی بعد از جراحی را یاد بگیرید. البته در این مقاله ، روند کلی توضیح داده شده ، شما می توانید مطابق توصیه جراح بینی خود ، اقدام به این کار نمایید.

اولین کار ، آماده سازی برای این کار است که بایستی نواحی مورد نظر را از هرگونه آلودگی و چربی پاک کنید چون در غیر اینصورت بعد از چسب زدن بینی ، وجود آلودگی یا چربی باعث کنده شدن چسب از روی پوست می شود. برای این کار می توانید از الکل و پنبه استفاده کرده و بعد از آن اجازه دهید رطوبت پوست کامل خشک شود. یادتان باشد برای تمیز کردن یا خشک کردن پوستی بینی ، هیچ نوع فشاری به نواحی ذکر شده وارد نکنید و با ملایمت دست به این کار بزنید. می توانید آن را با استفاده از قرار دادن حوله نرم روی این قسمت و بدون فشار خشک کنید.

از 4 تکه چسب 3 الی 5 سانتی متری استفاده کنید ، البته شکل و اندازه بینی شما ، تعداد آن را مشخص می کند. مقابل آینه بایستید و چسب ها را از سمت راست به چپ روی پوست بینی بچسبانید. پس از اتمام و پوشش کامل ، بصورت افقی انگشتان خود را روی سطح چسب بکشید که جدا نشوند. برای مرحله بعد باید 2 یا 3 تکه چسب بلند به اندازه 10 تا 12 سانتی متری بریده و به شکل حرف U از بالای بینی بچسبانید ، بعد از زیر نوک آن عبور دهید و مجدداً به بالا و در جهت مخالف بکشید. دو نکته برای استفاده از چسب های بلند هست ، یکی اینکه باید چسب را به گونه ای تنظیم کنید که وسط آن در زیر بینی قرار بگیرد و نکته دوم اینست که حواستان باشد ، راه عبور هوا بسته نشود. پس از اتمام کار ، میزان استحکام چسب را کنترل کنید ؛ یعنی نباید آن را خیلی سفت یا شل چسبانده باشید. بخش های اضافی چسب را بچینید و منظم کنید.

استفاده طولانی مدت چسب بینی و نتایج آن

به نقل از بهترین جراح بینی در تهران ، مدت زمان اعمال چسب بینی بعد از عمل ، به عوامل مختلفی بستگی دارد. اشخاصی که اعتماد به نفس پایینی دارند و کسانی که برای مشاهده نتیجه نهایی عجله دارند و بعد از برداشتن گچ می خواهند شاهد نتیجه جراحی باشند. راهکاری توصیه شده به این افراد ، پوشاندن بینی با چسب می باشد. البته مدت استعمال چسب بعد از جراحی باید طبق نظر دکتر باشد ، زیرا چسب اعمالی مانعی برای تنفس پوست تلقی می شود و در بلند مدت عوارضی را برای آن به دنبال خواهد داشت. کسانی که پوست ضخیم دارند نسبت به کسانی که پوست بینی شان نازک است ، مدت زمان بیشتری نیاز دارند تا تورم بینی آن ها فروکش کند از این رو افرادی که جراحی بینی انجام می دهند باید برای دیدن نتیجه نهایی صبور باشند و چک کردن مداوم خود در مقابل آیینه پرهیز کنند.

مزیت چسب بینی بعد از عمل چیست؟

چسب زدن بعد از جراحی یکی از مواردی می باشد که توسط اکثر پزشکان توصیه شده است. استفاده از آن در بینی های گوشتی که دارای پوستی ضخیم می باشند به دلیل دوره ی طولانی تر نقاهت، بسیار حائز اهمیت است. و می بایست توجه داشت که چسب بینی خوب باید دارای بافتی باشد که جریان هوا به پوست مسدود نکند. مزایای دیگر شامل موارد زیر می باشد :

 • اعمال چسب بینی سبب میشود تا روی پوست بینی فشاری یکنواخت ایجاد شود که به کاهش ورم کمک کند.
  چسب بینی دوره نقاهت را کوتاه و روند بهبودی را سریعتر می کند.
 • هنگامی که چسب روی بینی خود دارید به اطرافیان در خصوص اینکه با احتیاط با شما رفتار کنند ، هشدار می دهید.
 • با استفاده از چسب می توان از بروز اسکار جراحی جلوگیری کرد. به دلیل اینکه پوست بینی و بافت استخوانی ، طی جراحی از یکدیگر جدا می شوند ، چسب بینی بعد از عمل فاصله بین دو بافت را از بین می برد.
 • به گفته بهترین پزشک جراحی بینی در تهران ، اگر از این تکنیک ، هنگام خواب استفاده کنید ، غضروف ها بهتر جوش می خورند و باعث می شود عضو تنفسی خوش فرم تر شود. چسب در خواب مقدار تورم را بسیار بیشتر کاهش داده و سبب فرم بهتر بینی در طول روز می شود.
 • اعمال چسب چه در روز یا چه در شب ، به فرم گیری کمک کرده و سبب می شود ، استخوان و غضروف ها به طور صحیح فرم گرفته و جوش بخورند. چسب بینی بعد از عمل ، سبب بالا رفتن نوک آن شده و از افتادگی عضو جلوگیری می کند.

چه نوع چسبی برای بینی مناسب می باشد؟

چسب های 1/5 سانتی متری پزشکی ، بهترین انتخاب برای جلوگیری از ورم و جوش بعد از عمل میباشند. این چسب ها ضد حساسیت بوده و در داروخانه ها تهیه می شوند.

اهمیت چسب بینی بعد از عمل ، پس از برداشتن گچ

 1. چسب بینی پس از عمل به حفظ و هماهنگی اسکلت عضو تنفسی و چارچوب خلق شده کمک می کند.
 2. چسب بعد از جراحی ، به کنترل تورم و کاهش ضخامت پوست در نوک بینی منجر می شود.
 3. این تکنیک بسیار ساده و ارزان قیمت بوده و مدت انجام آن بستگی به نظر پزشک دارد.
 4. چسب راهکاری مفید در جهت کنترل پوست و دسترسی به نتیجه بهتر بعد از دوره ریکاوری می باشد.

آیا بعد از برداشتن چسب ، بینی ورم می کند؟

اینکه بعد از برداشتن چسب ، بینی دوباره ورم می کند ، تصوری نادرست است که ذهن برخی افراد را به خود مشغول کرده است. چسب بینی بعد از عمل ، تنها سبب کاهش ورم می شود. این متد با تاثیر به پوست بینی کمک می کند تا این عضو با ساختار جدیدش سازگار شود. چسب با فشار ملایمی که به عضو تازه جراحی شده وارد می کند ، سبب جلوگیری از گسترش ورم در بافت جدید بینی می شود.

آیا چسب بینی بعد از عمل باید محکم زده شود؟

چسب بینی بعد از جراحی اگر با اصول زده نشود ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد. اعمال چسب به بینی کار دشواری نبوده ؛ به همین دلیل با نحوه آموزش صحیح از دکتر خوب رینوپلاستی در شهرک غرب تهران ، می توان از چسب زدن اشتباه ، سفت یا شل جلوگیری کرد. چسب زدن محکم سبب می شود چین خوردگی هایی بر پرده بینی شکل بگیرد که پس از برداشتن ، آثارش بر روی پوست بینی باقی بماند. اگر یک طرف را به طور محکم بچسبانیم و طرف دیگر را به آرامی ، ممکن است تورم یک طرف نسبت به طرف دیگر فروکش کند که در نتیجه عدم تقارن در دو سمت بینی ایجاد می شود و نتیجه موثری را نمی دهد. هنگامی هم که چسب شل باشد ، تورم این عضو کنترل نمی شود و در این صورت هیچ فرقی با زمانی که چسب نزدیم ندارد. به یاد داشته باشید که نحوه انجام چسب زنی بعد از عمل به درستی صورت گیرد حتما باید به مطب پزشک مراجعه کرده و آموزش ببینید.

آیا اعمال نادرست چسب بینی بعد از عمل باعث انحراف بینی می شود؟

چسب بینی بعد از عمل اگر با فشاری ملایم بر روی سطح پوست باشد ، از ایجاد تورم بعد از جراحی جلوگیری کرده و و باعث می شود چارچوب جدید بینی با پوست سازگاری بیشتری داشته باشد. از این رو ، بر نتیجه کلی جراحی تاثیری به وجود نمی آورد. عوارض بد چسب زدن ، نگران کننده نیست و بهتر است هنگام آموزش ، توجه کنید که به درستی آن را اجرا کنید.

نحوه صحیح جدا کردن چسب بینی بعد از عمل

برای جدا کردن چسب بینی بعد از جراحی باید آن را مقداری مرطوب کرده ، سپس انتهای آن را به آرامی بگیرید تا به راحتی و بدون کشش پوست در بیاید. بنا به گفته بهترین جراح بینی تهران ، محدوده شهرک غرب ، اگر چسب را مرطوب نکنید ، پوست کشیده شده و کمکی به کاهش تورم نمی کنید. بهترین زمان در آوردن چسب در حمام می باشد.

امتیاز دهی

5/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *