ورزش بعد از جراحی بینی

ادامه مطلب

رینوپلاستی نوعی عمل جراحی است که به وسیله آن قوز بینی ، کجی ، سایز و سایر عیوب این اندام تغییر پیدا کرده و اصلاح می شود. رینوپلاستی به زیبایی چهره و در مقابل آن عملکرد بهتر بینی می انجامد. بعد از جراحی بینی که در بیشتر مواقع جنبه زیبایی دارد فرد ملزم به پرهیز از یکسری فعالیت ها می باشد. سوالی که اکثر ورزشکاران بعد از عمل زیبایی دماغ می پرسند این است که چگونه و در چه زمانی می توانند ورزش بعد از جراحی بینی را دوباره از سر گیرند؟ برای پی بردن به جواب این سوال به شما پیشنهاد می کنیم در مقاله دکتر حمیدرضا زنگنه بهترین جراح بینی در تهران ما را همراهی کنید.

ورزش بعد از جراحی بینی

 

زمان لازم برای ترمیم کامل بینی پس از عمل

پس از هر جراحی ، بیمار باید به اندازه کافی استراحت کند. مایعات و مواد مغذی که سرشار از ویتامین ها می باشند را مصرف کند تا بدین وسیله سرعت ترمیم و بهبود افزایش یابد ، زیرا در طی این پروسه بافت هایی که در داخل دماغ هستند آسیب دیده و نیاز به زمان دارند تا ترمیم شوند. از آنجایی که بافت های داخلی به راحتی آسیب پذیر بوده هنگامی که در جهت حرکات ناشی از ورزش بعد از جراحی بینی فشار بالایی به دماغ وارد شود عوارضی حاصل می شود که در ادامه مطالب زیر به توضیح آن می پردازیم. اگر ورزش پس از عمل بینی را زود شروع کنید سبب خلل در ترمیم بافت های آسیب دیده می شود. ورزش سبب بالا بردن فشار خون و همچنین ضربان قلب می شود و می تواند خونریزی را شدت بخشیده و آثار ورم و کبودی را کاهش دهد. به همین جهت باید از انجام هر گونه فعالیت بدنی تا زمان اجازه جراح خوب در تهران دکتر زنگنه پرهیز کنید.

ورزش بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی دماغ 8 تا 10 روز می بایست استراحت داشته باشید و در این مدت برای حفظ ساختار بینی جدید بهتر است از انجام بعضی از ورزش ها خودداری کنید.

ورزش بعد از جراحی بینی در هفته اول

  • استراحت در این مدت بسیار ضروری است. پیاده روی سبک و آرام در روزهای اولیه 5 دقیقه و به مرور تا 15 دقیقه در خانه یا اطراف آن بسیار مفید می باشد. سرعت قدم های پایین پیاده روی باعث گردش خون شده و از لخته شدن آن جلوگیری می کند در نتیجه سرعت بهبودی را افزایش می دهد.
  • هنگامی که در زمان پیاده روی دچار تنگی نفس و در پی آن اگر خسته شدید می توانید انجام این امر را سریعا متوقف کنید زیرا این موارد نشان دهنده بالا رفتن ضربان قلب و خطر مواجهه با خونریزی است.
  • در هفته اول سعی کنید از ورزش های هوازی و نیز دویدن اجتناب کنید. در این زمان هر گونه تمرینی که در پی آن نیاز به خم شدن دارید ممنوع می باشد.

شروع دوباره باشگاه و ورزش بعد از عمل بینی

بعد از اینکه آتل بینی باز شد ، تا 24 ساعت ورزش ممنوع است. بعد از آن می توانید دوباره به باشگاه روید و در ورزش بعد از جراحی بینی از دستگاه هایی مانند تردمیل ، استپ ، پارویی و غیره را به آرامی استفاده کنید. در حین تمرین های سبک می توانید به آرامی نفس گیری کرده و آب زیاد مصرف کنید.

انواع ورزش بعد از رینوپلاستی

از آنجایی که ورزش های رزمی جز فعالیت هایی محسوب می شود که در جهت دفاع شخصی و ضربه های نمادین به صورت ممکن است سبب به وجود آمدن ضربه و یا شکستگی در دماغ تازه عمل شده شوند. این ورزش ها و همچنین ورزش های دیگر مانند بوکس و کشتی مواردی هستند که بهتر است بعد از عمل بینی تا بهبود کامل کنار گذاسته شوند. در کل می توان گفت با وجود اینکه توان جسمی افراد با یکدیگر فرق دارد تمام زمان هایی که در این مطالب گفته شد شاید در بعضی افراد برگشت به فعالیت های روزانه و شروع ورزش بعد از جراحی بینی زودتر اتفاق بیفتد.

پیلاتس

از آنجایی که این ورزش نیز حرکات سبکی دارد. ولی در آن فعالیتی انجام می شود که سر پایین است و ممکن است به بافت های بینی فشار وارد شود که در این حالت ضربان قلب تند می شود. از این رو این ورزش نیز باید بعد از گذراندن 8 روز شروع شود.

یوگا

این ورزش از آنجایی که دارای تمرین هایی ملایم می باشد ولی به دلیل اینکه در اکثر تمریناتش سر خم می شود و کششی هستند تا دو هفته بعد از جراحی نباید این ورزش را شروع کرد.

ایروبیک

ایروبیک جز ورزش های هوازی است که نیاز شدید به اکسیژن دارد و به همین جهت افرادی که جراحی بینی انجام داده اند بدون مشورت با پزشک نمی توانند این حرکات هوازی رو شروع کنند. زیرا در این مواقع حتما برای تامین کردن اکسیژن در حین انجام ورزش دچار مشکل و در نتیجه ورم بینی خود می شوند.

 تی آر ایکس

تی آر ایکس از جمله ورزش های مقاومتی می باشد که ایجاد قدرت ، انعطاف و همچنین تعادل در فرد می کند. به همین دلیل در گروه ورزش های سنگین قرار دارد که شامل محدویت ورزش بعد از جراحی بینی می باشد. مدت زمانی که ورزش تی آر ایکس باید متوقف شود در بازه زمانی بعد از عمل کردن بینی حداقل 6 هفته می باشد. زیرا ترمیم بافت استخوان حداقل دو ماه طول می کشد و تا زمانی که این ترمیم کامل نشده ، ورم هنوز در صورت موجود بوده و نمی توان اقدام به شروع این فعالیت کرد.

وزنه برداری

هر گونه ورزشی که با انجام حرکات شدید روی ماهیچه ها صورت می گیرد نباید به مدت 4 الی 6 هفته بعد از جراحی زیبایی بینی انجام شود. وزنه برداری هم شامل این نوع ورزش ها است. برای شروع این ورزش می توانید در دفعات کمتری از وزنه های بیشتری استفاده کنید. برای اینکه نتیجه خوبی از جراحی دماغ حاصل کنید بهتر است در ورزش بعد از جراحی بینی ، وزنه های سنگین و فعالیت های شدید را برای مدتی فراموش کنید تا به نتیجه دلخواهی برسید .

شنا

اکثر پزشکان به بیماران خود توصیه می کنند که در مدت 4 تا 6 هفته بعد از جراحی زیبایی بینی از شنا کردن و هر ورزشی که در استخر انجام می شود به دلیل ورود باکتری های داخل آب به بینی ، خطر عفونت و فشار وارد شده از آب به دماغ اجتناب کنید. از آنجایی که در مراقبت های بعد از جراحی نباید در مکان با حرارت بالا قرار گرفت ، از رفتن به سونا گرم به دلیل خونریزی دماغ خودداری کنید.

دوچرخه سواری

پس از گذشت سه هفته می توانید دوچرخه سواری را شروع کنید. البته این ورزش نیز نیاز به حفظ نکات مراقبتی دارد. استفاده از کلاه ایمنی برای جلوگیری از بروز ضربه فراموش نشود.

خطرات و عوارض ورزش بعد از عمل بینی

  • شاید فکر کنید که دماغ شما به سایر قسمت های بدن و فعالیتی که در این اعضا رخ می دهد ربطی ندارد. اما باید بدانید که هر فعالیتی تاثیر سیستمیک بر کل اعضای بدن دارد. از این رو استراحت بعد از جراحی زیبایی بینی سبب بهبود کل بدن می شود.
  • فعالیت های سنگین باعث تند شدن ضربان قلب و افزایش فشار خون می شود. انجام آن ها سبب خطر خونریزی ، کبودی و همچنین عوارض دیگر می شود. تورم می تواند جز عوارض حداقلی باشد که در پی آن روند بهبود کاهش می یابد. برای محافظت بینی از ضربه های احتمالی نباید حرکات شدید انجام دهید.
  • بعد از تحقیق در مورد انتخاب جراح بینی با تجربه و خوب در غرب تهران همچون دکتر حمیدرضا زنگنه ، عمل بینی فرد با موفقیت و طبق سلیقه بیمار انجام می شود. دقت داشته باشید که این پایان ماجرا نیست و شما با رعایت موارد ذکر شده در ورزش بعد از جراحی بینی و داشتن صبر و حوصله باید توصیه های بهترین جراح بینی تهران در رابطه با ورزش نکردن را رعایت کنید تا یک نتیجه ایده آل کسب کنید.

ورزش فوتبال و والیبال بعد از جراحی بینی

ورزش هایی نظیر فوتبال، والیبال و بسکتبال همگی در گروه تمرینات سنگین به شمار می روند. به همین علل انجام ورزش بعد از جراحی بینی را می بایست به شش الی هشت هفته بعد از بهبودی از جراحی موکول نمود. پس از گذر این پروسه،  می بایست دقت لازم را در تمرینات به خرج داد تا از وارد شدن هرگونه ضربه احتمالی توپ به صورت و بینی خودداری گردد. استفاده از کلاه های ایمنی می تواند گزینه مناسبی در این زمینه باشد. لازم به ذکر است اگر پس از تمرینات ورزشی دچار تورم شدید، خونسردی خود را از دست ندهید. این عارضه طبیعی می باشد و به مرور زمان فروکش می کند.

مصرف مکمل های ورزشی در کنار ورزش

ورزشکاران معمولا در کنار تمرینات ورزشی، مکمل های ورزشی و دارویی نیز مصرف می کنند. اما در بخش مراقبت های بعد جراحی بینی ، متخصص به بیماران  در باب پرهیز از مصرف هرگونه مکمل و دارو تاکید نموده است. مصرف هرگونه دارو یا مکمل رقیق کننده خون دارای مکمل های ویتامین E، MAOI و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی در بخش ورزش بعد از جراحی بینی سبب رقیق شدن خون و مختل شدن نتایج بهبودی شما می گردند. به همین عنوان ، این گفته سبب سردرگمی افراد در باب زمان مناسب برای شروع استفاده این دسته از مکمل ها در کنار تمرینات ورزشی می گردد. اگرچه می بایست درباره زمان دقیق و مناسب شروع این پروسه با پزشک معالج خود به مشورت بپردازید، ولی به طور کلی شروع این مکمل ها، پس از گذشت یک هفته از جراحی بینی ممانعتی نخواهد داشت.

امتیاز دهی

5/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *