مراقبت های بعد از جراحی پلک

ادامه مطلب

جراحی پلک یکی از انواع عمل های زیبایی است که بدون نیاز به بیهوشی انجام می شود. به این معنی که بعد از اتمام پروسه بیمار می تواند بدون بستری به منزل بازگردد. این پروسه مانند هر عمل دیگری نیاز به طی کردن دوره بهبودی و نقاهت ندارد. برای رسیدن به نتایجی مطلوب از این پروسه زیبایی باید مراقبت های بعد از جراحی پلک را به طور منظم و طبق دستور دکتر حمیدرضا زنگنه ، بهترین جراح پلک در شهرک غرب تهران ، انجام دهید.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 

مراحل اولیه مراقبت های بعد از جراحی پلک با دکتر زنگنه

با وجود اینکه این عمل سرپایی است اما پس از مرخص شدن از کلینیک یا مطب جراح ، فردی باید شما را تا منزل همراهی کند. بهتر است این همراه تا دو روز اول پس از پروسیجر کنار شما باشد. بیشترین ناراحتی که ممکن است فرد بعد از این پروسیجر داشته باشد درد اولیه پس از جراحی پلک می باشد که با مصرف داروهای تجویزی پزشک تسکین می یابد. چند روز پس از عمل بخیه ها کشیده می شوند به عنوان مراقبت های بعد از عمل پلک بیاد داشته باشید که نحوه استحمام باید از گردن به پایین باشد. به دلیل اینکه سرعت ترمیم زخم ها در هر پلک فرق می کند ممکن است در روزهای اولیه حس کنید چشم ها و یا ابروها با یکدیگر هماهنگ و متقارن نیستند. اما اگر در ماه های بعدی نیز عدم تقارن در چشم ها مشاهده شود این موضوع به دلیل نقص پروسه می باشد و باید به پزشک معالج مراجعه کنید. بهترین دکتر جراحی پلک در تهران دکتر حمیدرضا زنگنه ، در طی پروسه بافت ها و لایه های زیرین پوست تحت تغییر قرار می دهد که آن ها با گذشت زمان و رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک زخم ها التیام می یابند. زخم های لایه زیرین معمولا کندتر و طولانی تر ترمیم می شوند به همین دلیل در طول این مدت پلک ها سخت باز می شوند و معمولا منقبض و سخت به نظر رسیده که پس از 4 تا 6 ماه برطرف می شوند. موارد دیگر مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی عبارتند از :

  • روزانه از آب و صابون برای شست و شوی ملایم جای زخم ها استفاده کنید.
  • بهتر است پس از دو هفته از لنز استفاده کنید.
  • از فشار دادن چشم ها و مالش آن تا دو هفته ابتدایی مراقبت های بعد از عمل پلک خودداری کنید.

مصرف داروها پس از جراحی پلک چگونه است ؟

غیر از داروهای تجویز شده توسط دکتر از مصرف داروهای مشابه و آسپرین خودداری کنید. بلافاصله پس از جراحی ، بیمار در پلک های خود احساس کشیدگی می کند. خشکی ، سوزش و خارش چشم در این هنگام امری طبیعی می باشد. در مراقبت های بعد از جراحی پلک ، پزشک معمولا اشک مصنوعی را تجویز می کند. در هفته اول بعد از جراحی پلک بیمار می بایست فعالیت چشمان خود را کاهش دهد به طور مثال از شب بیداری ها به مدت زیاد ، تماشای نمایشگر کامپیوتر ، تلویزیون ، گوشی موبایل ، خواندن کتاب و غیره دوری کنید. پمادها و قطره های چشمی را به منظور جلوگیری از عفونت و خشکی چشم به طور دقیق و منظم استفاده کند.

جراح برای جلوگیری از کشیدگی پلک ، پمادهای چرب کننده تجویز می کند که هنگام پلک زدن ، مریض کشش دردناکی را حس نکند. آنتی بیوتیک هایی که به شکل پماد و موضعی بر روی چشم و بخیه اعمال می شود سبب تاری دید می شود که این موضوع نیز امری طبیعی می باشد. مور مور شدن یا بی حسی در محل برش و بخیه ها ناخوشایند است که کرم های چرب حاوی ویتامین E ، بعنوان مراقبت های بعد از عمل پلک ، در برطرف کردن این امر بسیار مناسب می باشد. برای محو محل اسکار ، با مشورت با بهترین جراح پلک در تهران ، از مرهم های طبیعی مانند ژل آلوئه ورا نیز می توانید استفاده کنید. یکی از موارد مهم مراقبت های بعد از جراحی پلک ، پوشاندن زخم اعمالی با کرم های ضد آفتاب و یا عینک آفتابی تا 12 ماه می باشد. توجه داشته باشید که چند هفته پس از جراحی پلک ، چشم ها به وزش باد ، نور و موارد دیگر حساس می باشند از این رو استفاده از محافظ چشم برای جلوگیری از آسیب به آن ها بسیار حائز اهمیت است. پس از آن می توانید از مواد آرایشی و کرم برای رفع کبودی ها استفاده کنید.

استراحت در مراقبت های بعد از جراحی پلک

هفته های اول بعد از پروسیجر ، چشم ها در وضعیتی حساس قرار می گیرند که در این مواقع فرد دچار دو بینی ، اشک ریزی و تاری دید می شود. همچنین ممکن است هنگام بستن پلک ها و موقع خواب فرد احساس ناراحتی کند. برای آرامش حین استراحت ، بهبودی تورم پلک ها و رعایت مواظبت های بعد از جراحی پلک بهتر است به پشت دراز بکشید ، چند بالش زیر سر خود قرار دهید تا سر زاویه 45 درجه داشته باشد و بالاتر از بدن قرار گیرد.

تغذیه در مواظبت های بعد از جراحی پلک

از دیگر موارد مراقبت های بعد از جراحی پلک ، تغذیه سالم و سبک می باشد. طبق نظر بهترین دکتر عمل پلک در تهران ، بیماران باید دو روز اول بعد از جراحی پلک از غذاهای نرم مانند سوپ استفاده کنند که علاوه بر تاثیرات مثبت بر سیستم گوارشی و بدن ، فعالیت عضلات صورت نیز در این دوره کم باشد. از میوه و سبزیجات تازه در وعده غذایی استفاده کنند تا اثر کم آبی ، کم تحرکی و داروهای مسکن بر سیستم گوارشی کمتر شود. با مصرف مایعات زیاد ، لخته شدن خون کاهش یافته و سیستم گوارشی بهبود می یابد. به مدت سه هفته در دوران مراقبت های بعد از عمل پلک ، به هیچ عنوان الکل مصرف نکنید. همچنین از سیگار کشیدن و قرار گرفتن در محلی که سیگار استعمال می شود اجتناب کنید. چرا که دود سیگار اثرات منفی بسیاری در روند بهبودی دارد.

لیفت پیشانی و جراحی پلک به صورت همزمان ، انجام شده توسط دکتر زنگنه در شهرک غرب

زمان شروع فعالیت بعد از جراحی پلک

در اکثر موارد افراد بعد از یک هفته می توانند پس از جراحی پلک ، فعالیت های روزمره خود را از سر گیرند. در مراقبت های بعد از جراحی پلک ، بیماران می بایست تا دو هفته اول به هیچ عنوان فعالیت های سنگین انجام ندهند. اما همچنان بهتر است تا هفته چهارم نیز از فعالیت های شدید بدنی خودداری شود. غیر از این موارد ، گریه کردن ، دراز نشست ، خم شدن نیز به دلیل بالا بردن فشار خون تاثیری منفی در بهبودی پلک ها خواهد داشت. بعد از جراحی پلک به دلیل مصرف داروهای مسکن ، بهترین جراح پلک در شهرک غرب تهران دکتر زنگنه شما را از رانندگی و کارهایی که به تمرکز نیاز دارند منع می کند.

کبودی و تورم اطراف چشم

به عنوان مراقبت های بعد از عمل پلک در تهران ، در 24 ساعت اولیه پس از جراحی به جهت کاهش تورم و کبودی از کمپرس یخ بر روی عضو استفاده کنید. به این طریق که کمپرس یخ را 10 تا 15 دقیقه بر روی پلک قرار داده و دوباره تکرار کنید. دو تا سه روز اول پس از جراحی احساس کشیدگی در پلک و حس درد ، طبیعی می باشد. در این مدت تیرگی و یا سیاهی در زیر چشم ها مشاهده می شود. تیرگی زیر چشم با رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک از بین می رود اما در صورتی که ماندگار شود نیاز به معاینه پزشک و اقداماتی در جهت رفع این آسیب می باشد. کبودی و تورم چشم ها معمولا دو تا 4 هفته ماندگار است و به مرور برطرف می شود. به این صورت که محل برش ابندا کمی ضخیم و قرمز می شود. ممکن است کیست های سفید رنگی در ناحیه برش پلک ایجاد شود که ناراحت کننده نیست و با وجود اینکه به راحتی از بین می روند پزشک می تواند آن ها را با سرنگ ها ی کوچکی خارج کند.

چگونگی استفاده از قطره های چشم در دوره نقاهت !

یکی از اقداماتی که شما زیبا جویان عزیز باید در دوره مراقبت های بعد از جراحی پلک آن را به خوبی رعایت نمایید که مصرف ان ها از جانب بهترین جراح بلفاروپلاستی در غرب تهران دکتر حمیدرضا زنگنه توصیه می شود ، چگونگی استفاده از قطره های چشمی باشد . در ابتدا باید بگوییم که می توانید برای اعمال آن از شخص دیگری کمک بگیرید تا انجام آن برای شما آسان تر باشد. دست های خود را به خوبی بشویید و آن ها را ضد عفونی نمایید. سپس به صورت نیمه بنشینید ، در صورتی که پلک پایین شما تحت جراحی بلفاروپلاستی قرار گرفته است ، پلک بالا را کشیده و بدون آن که قطره با چشم برخوردی داشته باشد آن را بریزید. اما اگر پلک بالا تحت جراحی قرار گرفته است ، پلک پایین را کشیده و با احتیاط قطره را داخل چشم ها بریزید. توجه داشته باشید که تمامی نکات لازم و ضروری از جانب جراح پلک به شما عزیزان توضیح داده خواهد که باید تمامی موارد لازم را رعایت کنید.

شست و شوی پلک ها بعد از جراحی ضروری است ؟

بله ، چگونگی شست و شوی چشم ها در دوره مراقبت های بعد از جراحی پلک یک اقدام مهم بوده که در جلسات مشاوره از جانب جراح بلفاروپلاستی خوب در تهران دکتر زنگنه توصیه می شود. در این مواقع لازم است با استفاده از یک سرم مخصوص اطراف پلک و چشم ها را بدون وارد شدن هیچ گونه فشاری با استفاده از گاز استریل آغشته به سرم بشویید ، سپس از ابزار های استریل و نو برای پانسمان محل برش ها نیز استفاده کنید. این کار می تواند سبب عدم ابتلای افراد به عفونت شود و همچنین محل برش خورده در زمان کوتاه تری بهبود پیدا می کند.

امتیاز دهی

5/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *