مراقبت های بعد از جراحی بینی

ادامه مطلب

قبل از آغاز پروسه جراحی بینی یکی از مواردی که همواره تمامی پزشکان بر روی رعایت درست و به موقع آن تاکید داشتند ، رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی بود ! بعد از انتخاب پزشک مورد نظر و مراجعه به ایشان پس از گذراندن جلسات مشاوره که مربوط به روند جراحی بود ، در آخرین جلسه دیدار با پزشک ، ایشان هر آنچه را که باید از موارد مراقبتی بعد از رینوپلاستی بدانم در اختیار من قرار دادند. اکنون با گذشت مدت ها از پروسه رینوپلاستی که از تمامی موارد آن رضایت کامل را داشتم ، متوجه عدم نارضایتی برخی افراد شدم ، در واقع تمامی پزشکان زمان کافی را برای ارائه توضیحات لازم جهت کسب اطلاعات بیشتر زیبا جویان اختصاص نمی دهد ، به همین منظور رعایت این نکات پشت گوش افتاده و زیبا جو به نتیجه رضایت بخش از جراحی بینی خود دست نمی یابد. اما در ادامه مطلب که توسط بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در غرب تهران دکتر حمیدرضا زنگنه تهیه شده است ، ما سعی کرده ایم تمامی موارد لازم را برای شما عزیزان بازگو کنیم ، تا بدون ان که توصیه های پزشک را فراموش کنید ، به راحتی موارد ضروری را رعایت کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر حمیدرضا زنگنه در تهران

مراقبت های بعد از جراحی بینی با دکتر حمیدرضا زنگنه

از انجام فعالیت های ورزشی خودداری کنید !

در ابتدا بهتر است بدانید که فرایند بهبود استخوان و غضروف های آسیب دیده طی جراحی زیبایی بینی بسیار حائز اهمیت و مهم می باشد. در واقع زمان مورد نیاز جهت بهبودی حدود 6 هفته بوده که با توجه به توصیه های جراح بینی خوب در غرب تهران دکتر زنگنه لازم است تا افراد از انجام فعالیت های ورزشی و پر تنش و نگه داشتن سر در مدت زمان طولانی به سمت پایین خودداری کنند. در این مواقع می توانید با گذشته یک بازه زمانی مشخص و با مشورت جراح بینی ورزش حرفه خود را آغاز کنید.

نکته : جالب است بدانید که حتی پیاده روی در مراقبت های بعد از جراحی بینی می تواند تاثیر منفی بر پروسه بهبودی شما عزیزان داشته باشد ، در نتیجه تمامی فعالیت های خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

نوشیدن مقادیر کافی از آب را فراموش نکنید !

یکی از مواردی که به طور کلی لازم است تا افراد آن را در زندگی روزمره خود رعایت کنند ، مصرف 8 لیوان آب است ، تاثیرات فوق العاده همراه با نوشیدن آب می تواند در مراقبت های بعد از جراحی بینی سبب بهبود سریع بافت های آسیب دیده در پروسه رینوپلاستی شود و شما را در بازه زمانی کوتاه تری به نتیجه نهایی می رساند.

از فین کردن و وارد کردن هر شی خارجی به داخل حفره های بینی بپرهیزید !

طی پروسه رینوپلاستی به علت ایجاد برش های بسیار زیاد و اعمال تغییرات در بافت های داخلی بینی متورم خواهد شد ، به دنبال این تورم حفره های تنفسی بسته می شوند و افراد دچار اختلال تنفسی خواهند شد. برای آن که مسیر تنفسی را باز کنید ، از فین کردن و وارد کردن هر گونه شی خارجی ، بخصوص اجسام تیز بپرهیزید زیرا می تواند اسیب های جدی به بافت های داخلی بینی شما وارد کند . این عارضه در مراقبت های بعد از جراحی بینی تنها به مرور و با رعایت اقدامات توصیه شده و شست و شوی حفره های داخلی بهبود پیدا خواهد کرد ، در نتیجه از انجام هر گونه اقدام خود سرانه جدا خودداری کنید.

در ساعت های تعیین شده داروهای خود را استفاده کنید !

بهترین جراح بینی غرب تهران دکتر حمیدرضا زنگنه برای کاهش درد و تورم و همچنین بهبود سریع تر بافت های اسیب دیده و محل اسکار ها ، دارو هایی را برای شما عزیزان توصیه خواهد کرد ، طی پروسه رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی در زمان های تعیین شده دارو های خود را مصرف کنید.

کمپرس های سرد و موثر در بهبود تورم و کبودی !

تورم و کبودی روی بینی و اطراف چشم ها به خصوص در دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی شایع و طبیعی می باشد ، تنها با استفاده از کمپرس های سرد می توانید در مدت زمانی کوتاهی این دسته از عوارض جانبی را در خود کاهش دهید. نکته ای که باید بدانید عدم استفاده مستقیم از کمپرس های سرد می باشد ، در واقع بهتر است کمپرس را داخل یک حوله قرار دهید و سپس از آن استفاده کنید زیرا استفاده مستقیم می تواند به پوست و بافت های بینی آسیب برساند.

هرگز استراحت را فراموش نکنید !

استراحت کامل در 7  الی 10 روز ابتدایی و در مراقبت های بعد از جراحی بینی امری کاملا ضروری و مهم است . در این بازه زمانی زیبا جویان باید از انجام هر گونه فعالیت خودداری کنند و به خوبی استراحت نمایند. زیرا بدن افراد طی رینوپلاستی انرژی خود را از دست داده است و برای باز گردانی این انرژی لازم است تا زیبا جو به مقدار کافی استراحت کند تا روند بهبودی به درستی طی شود.

تغذیه بعد از جراحی زیبایی بینی چگونه است ؟

یکی از اقداماتی که لازم است زیبا جویان در مراقبت های بعد از جراحی بینی در رابطه با آن حساسیت لازم و کافی را داشته باشند ، رعایت تغذیه در اقدامات بعد از جراحی بینی می باشد. با توجه به توصیه های جراح بینی خوب در تهران دکتر زنگنه در روز های ابتدایی ، مراقبت های بعد از رینوپلاستی بهتر است زیبا جویان مواد غذایی نرم و انواع پوره ها را که نیاز به جویدن ندارند مصرف کنند. همچنین مصرف مواد غذایی سفت و ترد نیز ممنوع می باشد ، زیرا طی رینوپلاستی فک نیز تحت فشار بسیار زیادی قرار گرفته و قادر به مصرف محصولات غذایی ترد و سفت نمی باشد و می تواند سبب آسیب دیدگی زیبا جویان شود. بهتر است در این دوره زیبا جویان از آب میوه هایی همچون کرفس استفاده کنند که تاثیر فوق العاده ای در بهبودی خواهد داشت. ممنوعیت غذایی در این دوره تنها در مصرف مواد غذایی سفت نمی باشد ، بلکه نمک و ادویه بخصوص فلفل تا بهبودی کامل مضر بوده و افراد نباید از آن ها استفاده کنند. نمک و فلفل مانع از بهبودی بافت های آسیب دیده می شوند و سبب ایجاد اختلال در نتیجه رینوپلاستی خواهند شد که علائم آن با کبودی و تورم بسیار زیاد همراه است.

آیا می توان بعد از عمل بینی از دخانیات استفاده کرد ؟

مصرف دخانیات و نوشیدنی های حاوی الکل حتی در اقدامات قبل از جراحی بینی نیز جز موارد بوده که باید زیبا جویان از مصرف ان ها حتما خودداری نمایند. در واقع تاثیرات مضر آن ها می تواند قبل از آغاز فرایند رینوپلاستی با زیبا جویان همراه باشد. نیکوتین موجود در دخانیات بخصوص سیگار سبب اختلال جریان خون در مراقبت های بعد از جراحی بینی شده که طی جراحی ممکن است باعث خونریزی و در دوره نقاهت سبب کاهش روند بهبودی افراد شود. با توجه به توصیه های پزشک بهتر است تا بهبودی کامل عوارض جانبی افراد از مصرف این موارد خودداری نمایند.

چرا باید مراقبت عطسه و سرفه های خود باشیم ؟

رفتار هایی همچون عطسه و سرفه که به صورت ناگهانی خواهند بود ، البته می توانند در دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی به ساختار جدید بینی در دوره نقاهت آسیب برساند پس آن ها را کنترل کنید.  در واقع به هنگام پیش آمدن هر یک از این موارد دهان خود را باز کنید و هوا را با فشار از دهان خود خارج نمایید ، خارج کردن هوا از بینی بسیار خطرناک بوده که زیبا جویان باید به آن توجه داشته باشند ، در غیر این صورت برای بهبود هر گونه عارضه باید به جراح بینی خود مراجعه نمایند.

امتیاز دهی

5/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *