جراحی بینی و بارداری

ادامه مطلب

در رابطه با جراحی بینی و بارداری سوالات بسیاری ذهن خانم ها را درگیر می کند که ما در این مقاله قصد داریم با ارائه مطالبی از دکتر حمیدرضا زنگنه در تهران تمامی آن ها را پاسخ دهیم. مثلا اینکه آیا در زمان بارداری ورم بینی باعث تغییر فرم بینی می شود؟ آیا عمل بینی و بارداری با هم خطرناک است؟ آیا در دوره بارداری می شود اقدام به عمل بینی کرد؟ و سوالاتی از این قبیل. هیچ گاه پزشکان عمل بینی و بارداری را با هم انجام نمی دهند و یا می توان گفت در دوره حاملگی جراحی بینی به دلیل اینکه نیاز به بیهوشی دارد برای خانم های باردار ممنوع می باشد. از این رو مادران باردار باید صبور باشند تا این دوره به یاد ماندنی را با احتیاط و بدون هیچ استرسی سپری کنند.

 

جراحی بینی و بارداری

 

جراحی بینی و بارداری با دکتر زنگنه

از آنجایی که جراحی بینی در هنگام بارداری ممنوع است ، حتی اگر خانمی وقت جراحی را از مدت ها قبل گرفته و باردار بودن در آزمایش خون ایشان مثبت شده به هیچ وجه اجازه جراحی برای ایشان صادر نمی شود. زیرا داروی بیهوشی و مصرف قرص های بعد از آن می تواند به جنین آسیب بزند. رینوپلاستی در این زمان به دلیل وجود عوارض قلبی ، مغزی ، ناهنجاری های مادرزادی و غیره ممنوع می باشد. فردی که تصمیم به باردار شدن دارد می تواند قبل از اینکه اقدام به باروری کند عمل بینی انجام دهد. ولی در این صورت بهتر است یکسال قبل حاملگی ، رینوپلاستی صورت بگیرد تا فرم بینی حفظ شود. به دلیل اینکه بعد از جراحی ، بینی ورم دارد که 6 ماه تا یکسال طول می کشد تا تورم به طور کامل فروکش کند. باید این نکته را نیز در نظر بگیریم که در زمان بارداری هم بینی ورم می کند.

چه هنگام بعد از زایمان جراحی بینی انجام می شود ؟

پایدار شدن وضعیت جسمی و روانی مادر بعد از زایمان ، معمولا از ماه دوم به بعد ایجاد می شود. اگر مادر در این هنگام به نوزاد خود شیر می دهد بهتر است از شیرش برای کودک خود ذخیره کند زیرا ممکن است داروهای تجویزی بهترین دکتر در شهرک غرب تا مدت 12 ساعت بعد از اینکه مصرف شد در شیر مادر اثر بگذارد. در کل به مادرانی که اولین بار است این حس قشنگ را تجربه می کنند توصیه می کنیم بگذارند کودکشان بزرگتر شود و مرحله شیردهی مادر به کودک پایان یابد. در این مدت کودک بسیار به مادر وابسته است و دور ماندن نوزاد از مادر در این هنگام می تواند برای او و اطرافیانش سخت باشد. از طرفی استرس موجود قبل و بعد از عمل می تواند سبب نگرانی و انتقال آن از شیر مادر به کودک شود. به همین دلیل اکثر پزشکان رینوپلاستی را در زمان شیردهی توصیه نمی کنند.

افتادگی بینی بعد از بارداری

یکی از سوالات رایج جراحی بینی بعد از بارداری ، آویزان شدن نوک بینی پس از حاملگی است. از این رو باید بگوییم که این مورد هیچ گاه اتفاق نمی افتد و هیچ نگرانی در این خصوص وجود ندارد. اشخاصی که پس از رینوپلاستی باردار می شوند ، مانند سایرین به تورم بینی دچار می شوند که این ورم بعد از زایمان کاهش یافته و به شکل قبل باز می گردد.

عوارض جراحی بینی و بارداری

باردار شدن بعد از عمل بینی و یا قبل از آن هیچ عوارضی برای جنین و مادر نمی تواند داشته باشد. تنها مسئله ای که پزشکان بر آن تاکید دارند این است که این دو جراحی پشت سر هم نباشد یا اینکه در دوره بارداری اتفاق نیفتد چرا که داروی بیهوشی اثرات منفی بر روی جنین باقی می گذارد. اگر با رعایت فاصله بین جراحی ها که عبارتند از عمل بینی و زایمان ، پزشکی حاذق در جهت رینوپلاستی خود انتخاب کرده اید باید بگوییم که میزان عوارض به صفر می رسد.

قبل و بعد از جراحی بینی و بارداری چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

نکاتی که باید قبل و بعد از جراحی کردن بینی رعایت کرد معمولا یکسان می باشند مگر اینکه شرایط بیمار ویژه باشد. این موارد در جلسه مشاوره ، به واسطه تجربه و دانش بالای بهترین دکتر در شهرک غرب بیان می شود. این نکات عبارتند از :

  • انتخاب بهترین جراح بینی در تهران با سابقه پزشکی و نیز تجربه بالا که یک موضوع مهم می باشد.
  • انجام آزمایشات قبل از رینوپلاستی که مهمترین آن ها تست بارداری است.
  • خوردن و آشامیدن 8 ساعت قبل از جراحی ممنوع می باشد.
  • داشتن یک همراه در روز جراحی که کارهای بستری و ترخیص بیمار را تقبل کند و پس از آن کارهای شخصی بیمار را در 48 ساعت اولیه بعد از جراحی انجام دهد.
  • بیمار باید داروهای تجویزی پزشک را بعد از عمل زیبایی بینی به طور کامل استفاده کند.
  • 3 هفته قبل از عمل و 2 ماه بعد از آن استعمال دخانیات و مصرف الکل ممنوع می باشد.
  • از رفتن به مکان های شلوغ به دلیل آسیب یا ضربه احتمالی به بینی جدا خودداری کند.

آیا بارداری بعد از عمل بینی خطرناک است ؟

با رعایت فاصله بین جراحی بینی و بارداری ، هیچ گونه خطری نوزاد و مادر را تهدید نمی کند. از این رو بعد از عمل حتما باید دوره نقاهت به دلیل وجود زخم ها و برش های ایجاد شده از این پروسه زیبایی به خوبی طی شود. باید مدتی بگذرد تا کبودی و ورم حاصله برطرف شود و به دنبال آن اسکلت و ساختار آناتومی این اندام محکم شود. از این رو کوتاهترین زمانی که خانم ها می توانند بعد از عمل بینی اقدام به بارداری کنند ، 2 ماه پس از طی کردن این پروسه است.

رایج ترین سوالات درباره عمل بینی و بارداری

  • آیا بانوان می توانند بعد از جراحی بینی زایمان طبیعی انجام دهند؟

از آنجایی که عمل بینی و بارداری هیچ گونه اثری بر یکدیگر نداشته ، پس خانم ها می توانند زایمان طبیعی را در زمان صحیح انجام دهند. منظور از این مطلب این است ، بانوانی که داوطلب عمل زیبایی بینی بوده زایمان طبیعی را به راحتی مانند بقیه افراد انجام می دهند ، اما توصیه پزشکان بر این است که اول جراحی زیبایی بینی را انجام دهند ، سپس اقدام به زایمان طبیعی کرده یا اینکه فاصله عمل کردن بینی و زایمان زیاد باشد. در صورتی که مدت زمان این دو جراحی کم باشد ، فشاری که مادر در زایمان طبیعی تحمل می کند ، به بافت ترمیم یافته بینی هم وارد می شود.

  • اگر خانمی باردار باشد ، همچنین تنگی نفس و انحراف بینی شدید داشته باشد ، آیا می تواند رینوپلاستی انجام دهد؟

در زمان بارداری و هر زمان دیگری تامین اکسیژن برای سلامت افراد بسیار مهم است. از این رو در این مورد خاص برای جلوگیری از بروز خطر برای جنین و مادر می تواند جراحی بینی در بارداری را تجربه کند.

  • آیا مصرف قرص ضد بارداری بر جراحی بینی تاثیر می گذارد؟

در جراحی بینی و بارداری مصرف قرص ضد بارداری تاثیری نمی گذارد و لازم نیست در این هنگام مصرف قرص را قطع کنید. پس بهتر است طبق دستور بهترین جراح بینی در شهرک غرب به طور منظم قرص ها استفاده شوند.

سخن پایانی

در این مقاله ابعاد مختلف جراحی بینی و بارداری را با بهترین جراح بینی در تهران بررسی کردیم. در مورد انجام جراحی بینی قبل و بعد بارداری صحبت کردیم . پس می توان گفت که خانم ها می توانند 6 الی 12 ماه بعد از جراحی کردن بینی شان ، بدون هیچ عارضه ای برای خود و جنین باردار شوند. اقدام به جراحی زیبایی بینی در هنگام بارداری و اوایل شیردهی را جامعه پزشگان رد کرده اند. اگر عمل بینی را انجام داده و دوره نقاهت را با سلامت کامل طی کرده اید ، عمل بینی و بارداری بلامانع است .

امتیاز دهی

5/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *