جراحی بینی شکسته

ادامه مطلب

می دانیم که بینی تنها عضو برجسته در چهره همه ما انسان ها می باشد. با توجه به این ویژگی می توان گفت که این عضو بسیار در معرض وارد شدن آسیب های جدی قرار می گیرد. این عارضه می تواند شکستگی استخوان بینی باشد که برای درمان و بهبود آن به جراحی بینی شکسته احتیاج است. بنابراین اگر اخیرا دچار شکستگی بینی شده اید یا مدت طولانی از شکسته شدن استخوان بینی شما می گذرد لازم است اطلاعاتی را در این رابطه  و چگونگی جراحی بینی کسب کنید تا برای درمان ان اقدام نمایید. آنچه که در ادامه در رابطه با آن صحبت خواهیم کرد ، نکات کلیدی بوده که دکتر حمیدرضا زنگنه بهترین جراح بینی غرب تهران آن ها را تهیه کرده است به همین منظور مطالعه ان سبب کسب اطلاعات مفید در شما زیبا جویان خواهد شد.

 

جراحی بینی شکسته - دکتر حمیدرضا زنگنه در تهران

 

منظور از شکستگی بینی چیست ؟

گاهی اوقات ممکن است استخوان بینی دچار شکستگی و حتی ترک خوردگی شود ، که به این عارضه شکسته شدن بینی گفته می شود. این عارضه به طور معمول در نواحی همچون پل بینی و غضروف ، استخوان های سپتوم رخ می دهد که می تواند عوارض جانبی همانند خونریزی ، انسداد حفره های بینی و اختلال در تنفس افراد را به همراه داشته باشد. در صورتی که با این عارضه های جانبی رو به رو شده اید ، در اولین فرصت برای درمان و حتی جراحی بینی شکسته به یک جراح بینی ماهر و با تجربه در غرب تهران دکتر زنگنه مراجعه کنید ، تا روند درمان در شما اغاز شود قبل از آن که مشکلات سبب بروز اختلالات جدی در تر در شما شوند.

آیا می توان از شکسته شدن استخوان بینی جلوگیری کرد ؟

شکستگی‌های استخوان بینی اغلب ناشی از ضربه ‌های شدید به صورت و بینی است ، بنابراین پیشگیری استفاده از محافظ صورت و استفاده از مداوم از تجهیزات ایمنی در ورزش ‌هایی که خطرات بیشتری دارند توصیه می‌شود. اما بهتر است مواردی را که در ادامه به ان اشاره می کنیم را در نظر داشته باشید تا دیگر نیازی به جراحی بینی شکسته نباشد.

احتیاط در ورزش به خصوص ورزش های رزمی و ضربه ای : اگر به صورت کاملا حرفه ای ورزش می‌کنید یا یک روتین ورزشی دارید که شدید و پرخطر است ، مطمئن شوید که از تجهیزات محافظ مانند کلاه یا ماسک استفاده کنید. در غیر این صورت شما عزیزان بسیار مستعد وارد شدن ضربه به صورت بخصوص بینی خواهید بود. هنگامی که در معرض خطر شکستگی استخوان بینی قرار دارید برای کاهش نیاز خود به جراحی بینی شکسته ، مانند دروازه بانی فوتبال یا ورزشکاران رزمی ، حتماً از محافظت کننده های مناسبی مانند کلاه، ماسک و نقاب استفاده کنید.

حفظ ایمنی به هنگام رانندگی و دوچرخه سواری : توجه داشته باشید که به هنگام رانندگی ، استفاده از کمربند ایمنی در خودرو اطمینان حاصل کنید تا درصورت وقوع تصادف ، دچار آسیب جدی نشوید. اغلب افراد به هنگام بکارگیری از وسیله های نقلیه همچون دو چرخه دچار آسیب می شوند استفاده از محافظ های ایمنی از وارد شدن آسیب های ناگهانی در این مواقعی بسیار جلوگیری می کند.

مراقبت از استخوان ها بینی : مراقبت از سلامتی استخوان ها و بافت های بدن به طور کلی نیز  بسیار حائز اهمیت است. برای حفظ استحکام استخوان ها ، مصرف مواد مغذی حاوی کلسیم و ویتامین و همچنین ترکیبات مغذی مناسب و فعالیت بدنی و استراحت را رعایت کنید.

پزشک چگونه شکستگی استخوان بینی را تشخیص می دهد ؟

به هنگام وارد شدن آسیب به استخوان بینی ، افراد دردی را در ساختار بینی و حتی در گونه ها  و چشم های خود احساس می کنند ، که این درد با تورم و التهاب و حتی در برخی موارد کبودی اطراف چشم ها همراه خواهد بود. در این مواقع توصیه می شود تا افراد تا بهبودی کامل تورم ایجاد شده صبر کنند و سپس برای آغاز پروسه درمان به یک جراح بینی ماهر مراجعه نمایند. توجه داشته باشید که اگر تا بهبودی کامل تورم صبر نکنید ، به هنگام معاینه پزشک درد بسیار زیادی را تحمل خواهید کرد. البته بازه زمانی که باید صبر کنید حدود هفت الی ده روز می باشد ، در صورتی که با علائم نگران کننده مواجه شدید در اولین فرصت ممکن برای بهبود ان به پزشک مراجعه کنید. در جلسات حضوری جراح بینی باتجربه به آرامی ساختار بینی شما را لمس کرده و تحریک می کند و به طور کامل مجاری تنفسی شما را مورد بررسی قرار می دهد تا علائم و آسیب های وارد شده را شناسایی کند. پزشک در این مواقع سوالاتی در رابطه با آلرژی و حساسیت های دارویی و غیره  نیز سوالاتی را می پرسد و در آخر و به منظور تشخیص شکستگی استخوان بینی جراحی بینی شکسته را توصیه می کند. گاهی اوقات ممکن است این عارضه به راحتی قابل تشخیص نباشد در نتیجه پزشک از بیمار می خواهد تا عکس  ct اسکن را تهیه کند. این عکس ساختار داخلی بینی و مشکلات اساسی را نمایان می کند و سبب می شود جراح بینی خوب در شهرک غرب تهران دکتر زنگنه با دید بهتری روند درمان را برای افراد در نظر بگیرد.

افراد با استخوان بینی شکسته چه علائمی دارند ؟

درد : همانطور که اشاره کردیم  شکستگی استخوان بینی ممکن است با درد شدید همراه باشد. این درد ممکن است در سر و گردن و دیگر نواحی صورت به مرور گسترش پیدا کند در واقع اولین واکنش بدن درد می باشد ، در نتیجه پس از وارد شدن ضربه به ساختار بینی افراد درد بسیار زیادی را در این ناحیه و اطراف گونه ها ، چشم ها و حتی سر نیز احساس خواهند کرد.

خونریزی : شکسته شدن استخوان بینی ممکن است با خونریزی بینی همراه باشد. اگر خونریزی شدید و مداوم بوده باشد بهتر است به پزشک مراجعه کنید چراکه ضربه وارده بسیار محکم بوده و آسیب دیدگی بسیار جدی می باشد.

تورم  بینی : پس از شکسته شدن استخوان بینی ، احتمال تورم و تغییر شکل بینی وجود دارد. ممکن است بینی مسطح شده و شکل قبلی آن نیز تغییر کند که برای ترمیم آن نیاز به جراحی بینی شکسته می باشد.

اختلالات تنفسی : اگر استخوان بینی شکسته شده باشد ، می‌تواند تنگی و سختی در تنفس را ایجاد کند. این مسئله می‌تواند به مشکلات نفس‌گیری منجر شود. در واقع به دنبال شکسته شدن بینی با تورم و التهاب بافت های داخلی ، مسیر تنفسی نیز مسدود می شود. خون در حفره های بینی باقی مانده و خشک شده و انحراف استخوان بینی مانع از عبور و خروج هوا می شود که در نتیجه سبب عدم تنفس آسان در این دسته افراد می شود.

آیا جراحی زیبایی بینی و جراحی بینی شکسته به صورت همزمان امکان پذیر است ؟

بهتر است بدانید که انجام همزمان عمل زیبایی بینی به همراه استخوان شکسته مناسب نبوده و همچنین از جانب بهترین جراح بینی تهران دکتر حمیدرضا زنگنه هرگز توصیه نمی شود. زیرا در طی فرایند اعمال تغییرات زیبایی بینی ، پزشک استخوان را تراشیده و یا می شکند در صورتی که بینی شکسته شده به علت آسیب های وارده تحمل این نوع تغییرات را نخواهد داشت ، بنابراین بهتر است در ابتدا تحت درمان بینی شکسته قرار بگیرید و بعد از گذشت مدتی برای جراحی زیبایی اقدام کنید ، تا ساختار استخوانی مقاومت و استحکام خود را به دست آورده باشند. در هر دو صورت لازم است فرایند جراحی در شما عزیزان توسط جراح بینی باتجربه مورد بررسی قرار بگیرد چراکه در صورت وارد شدن آسیب های ناچیز ممکن است امکان جراحی همزمان وجود داشته باشد بدون آنکه عارضه ای شما را تهدید کند ، در نتیجه تصمیم نهایی از جانب جراح بینی مشخص خواهد شد برای آن که به نتیجه ای بهتر دست یابید حتما به یک جراح بینی با تجربه و سابقه کاری بالا مراجعه کنید.

امتیاز دهی

5/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *