تغذیه بعد از جراحی بینی

ادامه مطلب

یکی از مهمترین مراقبت های بعد از جراحی بینی ، تغذیه بعد از جراحی بینی می باشد. به همین دلیل بعد از انتخاب بهترین جراح بینی ، رعایت رژیم غذایی مناسب قبل و بعد از جراحی را زیر نظر دکتر خود تنظیم کنید. یک رژیم اصولی و مناسب با سلامتی بیمار می تواند راهی مطمئن و سالم در جهت بهبود سریع و رسیدن به نتیجه ای مناسب باشد. سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که بعد از جراحی بینی خوردن چه چیزی بهتر می باشد؟ یا اینکه آیا می شود بعد از جراحی شیر خورد؟ بهترین میوه بعد از جراحی بینی چیست؟ حتی ممکن است با این مساله روبرو شویم که بعد از رینوپلاستی چه صبحانه ای بهتر است؟ و اینکه بدانیم که چه غذاهایی بخوریم و چی نخوریم که در نتیجه بخش بودن جراحی و همچنین طی کردن دوره کوتاه نقاهت موثر باشد؟ برای پیدا کردن جواب این سوالات بهتر است ما را تا پایان این مقاله با اطلاعات مربوط به مواظبت های بعد از عمل بینی توسط دکتر حمیدرضا زنگنه بهترین جراح بینی در تهران همراهی کنید.

 

تغذیه بعد از جراحی بینی - دکتر زنگنه

برنامه مناسب تغذیه بعد از جراحی بینی چیست ؟

بیماران بعد از به هوش آمدن ، احساس گرسنگی و ضعف می کنند. در این مواقع بهتر است از غذاهای نرم و نیز ولرم مانند سوپ که بدون هیچ ادویه ای و در واقع بی مزه باشند استفاده کنیم. البته اگر بعد از جراحی احساس می کنید غذا خوردنتان منجر به تهوع و استفراغ می شود ، بیشتر از مایعات استفاده کنید. رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی رژیمی می باشد که هم مایحتاج کامل بدن را تامین کند و هم فشار کمی به قسمت جراحی وارد می کند. زیرا جویدن غذاهایی که سفت هستند سبب تاخیر بهبود زخم ها و تحت تاثیر قرار دادن نتیجه عمل می شوند. در روزهای اول ، تغذیه بعد از جراحی بینی بهتر است از انواع سبزیجات ، آش ، سوپ و میوه های نرم باشد. در واقع هر چه مواد غذایی آبکی تر و نرم تر باشد مصرف آن راحت تر می باشد. همان طور که با توجه به توصیه های دکتر حمیدرضا زنگنه ، رژیم غذایی مناسب بعد از عمل بسیار مهم بوده ، به همان اندازه نیز می بایست از مصرف غذاهایی که سبب تورم ، التهاب و احتساب مایعات می شود پرهیز کنید. غذاهایی که تند می باشند باعث تحریک معده و در نتیجه ایجاد مشکلات گوارشی می شود. استفاده از نمک زیاد نیز به تورم بیشتر و احتساب مایعات کمک می کند.

تغذیه بعد از عمل بینی شامل چیست ؟

بعد از جراحی بینی بهتر است غذاهایی مصرف شوند که در کاهش عوارض و بهبود زخم ها نقش دارند. مواد غذایی مناسب ویتامین ، پروتئن ، کربوهیدرات ، میوه ها ، سبزیجات و غلات ها را در خود جای می دهند.

نقش فیبرها در تغذیه بعد از عمل بینی

خوردن غذاهای آبکی و نرم یکی از اصلی ترین مساله در روزهای اولیه بعد از رینوپلاستی است. بعد از جراحی دماغ به دلیل استراحت و مصرف داروهای مختلف احتمال بروز یبوست به وجود می آید و فیبر کافی موجود در مواد غذایی یبوست را کاهش می دهد. بعضی از مواد غذایی که شامل فیبر می باشند عبارتند از : غلات ، نان ، میوه هایی مانند توت ، بلغور جو دوسر ، سبزیجات پخته شده مانند کرفس و هویج

مصرف مواد غذایی ضد التهاب

در تغذیه بعد از جراحی بینی ، غذاهایی که ضد التهاب هستند به بهبود تورم بعد از عمل کمک شایانی می کند. کبودی های ناشی از رینوپلاستی نیز با مصرف این نوع مواد غذایی زودتر رفع می شوند که شامل سبزیجات برگ دار ، پیاز قرمز ، آناناس ، سیب و مرکبات می باشد.

تاثیر نوشیدنی و آب در تغذیه بعد از عمل بینی

مهمترین نوشیدنی که در دوره نقاهت مریض و جراحی دماغ باید به مقدار زیاد و مکرر مصرف شود ، آب می باشد. این مقدار در تغذیه بعد از جراحی بینی باید حداقل 8 لیوان در طی روز باشد که سبب بهبودی سریعتر می شود. نوشیدن آب ، باعث بهتر بودن جریان گردش خون در بدن ، ترمیم سریعتر سلول های آسیب دیده ، رفع سوزش معده ، عملکرد بهتر دستگاه گوارش ، کم شدن استرس و غیره می شود. البته نکته ای که قبل از عمل باید رعایت کرد این است که در هنگام مصرف داروهای تجویزی بهترین جراح بینی حتما آب زیادی بنوشید.

چند مورد از باید و نبایدهای تغذیه بعد از عمل بینی

هنگام تهیه رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی پولیپ و رینوپلاستی نکات زیر را باید در نظر بگیرید. که رعایت آن ها برطرف شدن تورم ، کبودی و التهاب را بهبود می بخشد. حال در ادامه به مواردی از این باید و نباید های مصرف مواد غذایی می پردازیم :

نقش غذاهای نرم در تغذیه بعد از جراحی بینی

گرسنگی بعد از رینوپلاستی امری طبیعی می باشد ، در این هنگام برای برطرف شدن التهابات و زخم های بعد ازعمل بهتر است از غذاهای آبکی و همچنین نرم استفاده کنید. زیرا به جویدن و در نتیجه وارد آوردن فشار به بینی نیاز نیست که سبب بالا بردن التهابات شود. این موارد می تواند شامل مایعات ، ماست و سوپ جو باشد. حس تهوع بعد از عمل سبب کاهش اشتهای بیمار شده و از  این رو مصرف آب میوه ، آب ، غذاهای نرم و آبکی می تواند میل به غذاخوردن را به بیمار بازگرداند.

ممنوعیت مصرف الکل و کافئین در تغذیه بعد از جراحی بینی

به دلیل لینکه الکل خون را رقیق می کند ، باعث شدت خونریزی در هنگام جراحی و تجمع آن در زیر پوست می شود. از این رو التهاب و تورم ناشی از عمل با رقیق بودن خون بیشتر هم می شود. به همین جهت توصیه بهترین جراح بینی در تهران دکتر حمیدرضا زنگنه بر این است که قبل و بعد از عمل از مصرف این دو اجتناب کنید. کافئین هم فشار خون را بالا می برد و در پی آن کبودی بعد از جراحی ، خونریزی ، لخته شدن و تورم را افزایش داده ، به همین جهت بهتر است از این موارد تا بهبودی کامل استفاده نکنید.

دمای مناسب مواد غذایی

بعد از دقت در انتخاب غذای مناسب پس از عمل دماغ ، این نکته را باید متذکر شویم که مواد غذایی با دماهای غیر طبیعی خیلی سرد و منجمد ، یا با دمای بالا به دلیل سوختن محیط داخلی دهان اصلا مناسب نیستند کما اینکه سبب کند شدن بهبودی می شود. شاید با خود بگویید ، غذاهای سرد در تغذیه بعد از جراحی بینی که دهان را نمی سوزاند پس برای چه ممنوع شدند؟ در این صورت باید بگوییم این سردی باعث بی حسی دهان و در نتیجه گاز گرفتن این محیط می شود که برای مریض بسیار آزار دهنده می باشد.

منع استعمال دخانیات تا رسیدن به بهبودی کامل

همان طور که می دانید سیکار کشیدن به طور کلی سبب آسیب به ناحیه گلو و بینی افراد می شود و گلوی افراد نسبت به سیگار واکنش شدیدی نشان می دهد که می توان منجر به سرفه شود. نیکوتینی که در سیگار وجود دارد در تغذیه بعد از عمل بینی می تواند ترمیم زخم و بافت ها را کند نماید. به همین جهت دکتر حمید رضازنگنه ، پرهیز  از این دو مورد را به بیماران خود توصیه می کند.

بهتر است از چه ویتامین هایی بعد از جراحی بینی استفاده کنیم ؟

پیش از مصرف هرگونه ویتامین به صورت مکمل و یا قرص با متخصص معالج خود صحبت کنید.

ویتامین سی : اگرچه همه افراد از خواص میوه و سبزیجات مطلع هستند لذا با تمرکز بر مصرف اقلام دارای ویتامین C و آنتی اکسیدان ها می توانید سرعت بهبودی زخم های پس از جراحی را سرعت بخشید. این ویتامین می تواند به ساخت کلاژن نیز کمک نماید. شما می توانید با مصرف قرص ویتامین و یا میوه هایی از جمله  پرتقال ، گریپ فروت و کلم بروکسل ، کیوی و لیمو دوز مناسبی از این ویتامین را در تغذیه بعد از جراحی بینی خود داشته باشید.

ویتامین A : این ویتامین سبب بهبود اسکار و تولید کلاژن در بدن در دوره مراقبت های بعد از رینوپلاستی می گردد.

زینک : به طور معمول افراد به واسطه رژیم غذایی ، زینک مورد نیاز بدن خود را تامین می کنند و دیگر به مصرف مکمل نیاز پیدا نمی کنند. گوشت ، صدف و حبوبات ، مغزها و دانه ها،  لبنیات و تخم مرغ سرشار از این ماده خوراکی هستند. این ماده خوراکی سبب استحکام پوست و غشاهای عضلانی ، در پروسه نقاهت از جراحی زیبایی می گردد.

مولتی ویتامین ها : مصرف به اندازه این مکمل می تواند به بدن در بهبود و التیام انرژی از دست رفته در پروسه عمل بینی یک امر مفید باشد.

قرص آناهید : قرص آناهید از نوعی مکمل گیاهی به نام بروملین که منشا آن میوهایی همچون آناناس است ، تشکیل شده است. این میوه چه به صورت خوراکی و یا قرص آناهید در کاهش تورم ها و ترمیم زخم ها در بخش تغذیه بعد از جراحی بینی ، می توانند موثر باشد و شما زیبا جویان عزیز را در بازه زمانی کوتاه تری به نتیجه نهایی حاصل از رینوپلاستی برساند.

آیا زیبا جویان در دوره نقاهت می توانند نوشیدنی ها را با نی میل کنند ؟

یکی از موارد مراقبتی در تغذیه افراد بعد از رینوپلاستی ، بکارگیری از نی جهت مصرف نوشیدنی ها بوده است ، اما امروزه جراح بینی توصیه می کند که از نی در این بازه استفاده نشود. زیرا بکارگیری از ان می تواند سبب ایجاد فشار بر بینی شود که این موضوع می تواند عوارض بسیار زیادی را با خود به همراه داشته باشد.

چه تفاوتی میان تغذیه در افراد با بینی استخوانی و گوشتی وجود دارد ؟

خیر ، تغذیه بعد از جراحی بینی میان تمامی افراد یکسان می باشد و هیچ تفاوتی ندارد که نوع بینی شما گوشتی است یا استخوانی ، تنها تفاوت آن ها در مدت زمان رعایت این پروسه مراقبتی بوده ، زیرا التهاب و تورم و هر گونه عوارض جانبی دیگر در افراد با بینی گوشتی در بازه زمانی طولانی تری بهبودی پیدا می کند. به همین منظور حساسیت رعایت مواد غذایی باید در این دسته از افراد به نسبت افراد با بینی های استخوانی بیشتر باشد.

ضرورت رعایت تغذیه بعد از جراحی بینی چه زمانی مشخص می شود ؟

دوره ریکاوری با وجود عوارض جانبی نسبی و معمولی ، حدود 7 الی 10 روز زمان خواهد برد ف در برخی موارد خاص و با توجه به عوارض جانبی بسیار زیاد ممکن است دو الی سه هفته نیز زمان ببرد. به همین منظور تا زمانی که عوارض به شدت خود همچنان باقی مانده اند ، شما عزیزان باید تغذیه بعد از جراحی بینی را به خوبی و با دقت بسیار بالایی رعایت کنید.

نکته : از اهمیت بالای این پروسه چشم پوشی نکنید و برای دست یابی به یک نتیجه عالی همواره توصیه های جراح بینی خوب در غرب تهران دکتر زنگنه را در این رابطه گوش کنید.

امتیاز دهی

5/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *