انحراف بینی

ادامه مطلب

انحراف بینی که به آن انحراف تیغه بینی هم می گویند یکی از رایج ترین مشکلات افراد مختلف می باشد که برای برطرف کردن این عارضه نیاز به جراحی بینی درمانی به نام سپتوپلاستی دارند. بروز این عارضه در افراد می تواند علل مختلفی داشته باشد. همچنین میزان شدت کج بودن سپتوم باعث نمایان شدن علاوم مختلف با شدت متفاوت می گردد. برای اطلاع از مشکلات کج بودن سپتوم و بهترین روند درمانی ، ادامه مقاله دکتر حمیدرضا زنگنه را تا پایان مطالعه کنید.

انحراف بینی

سپتوپلاستی در تهران با دکتر حمیدرضا زنگنه

سپتوم در اصل همان دیواره غضروفی است که در مرکز بینی قرار گرفته است . این دیواره سبب تفکیک مجاری بینی از یکدیگر می شود. مجاری دماغ به طور متوسط از اندازه یکسانی برخوردار می باشند. اگر انحراف بینی حاد باشد سلامت و زندگی روزمره اشخاص را تحت تاثیر خود قرار می دهد که برای رفع آن حتما باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد. انحراف سپتوم می تواند باعث آپنه خواب (قطع تنفس در هنگام خواب) هم شود. انحراف بینی را با گرفتگی بینی، سینوزیت ،خروپف هنگام خواب ، تنفس صدادار،خونریزی بینی آپنه خواب، اختلال بویایی،سرماخوردگی مزمن،مشکلات تنفسی خشکی آزاردهنده و مداوم مجاری بینی و همچنین سردرد می شناسیم . اگر دراین مقاله مارا همراهی می کنید پس حتما خود یا عزیزانتان از مشکل تنفسی رنج می برید و درصدد رفع آن هستید. به شما توصیه می کنیم برای آشنایی با این عارضه و رفع آن ما را در این مقاله همراهی کنید.

تفاوت انحراف سپتوم با کجی بینی

میان کجی بینی و انحراف بینی تفاوتی وجود دارد. کجی دماغ وجود یک اختلال در ظاهر دماغ می باشد که اغلب در اثر ضربه و شکستگی ایجاد می شود و در بعضی موارد نیز در اشخاص از بدو تولد همراه است . اما انحراف سپتوم به تیغه میانی بینی مربوط است که به یک سمت از بینی متمایل شده و مشکلات تنفسی را ایجاد می کند.

تشخیص انحراف بینی

در صورتی که انحراف در ناحیه جلوی بینی باشد به دلیل اینکه قابل دید است ، به راحتی از روی ظاهر نیز تشخیص داده می شود . در موارد دیگر حتما باید برای تشخیص به متخصص رجوع کنیم. بهترین جراح انحراف بینی در تهران برای تشخیص آن ابتدا محلی که تیغه بینی در آنجا قرار گرفته را به دقت مورد بررسی قرار می دهد . سپس شرح حالی از مشکلات تنفسی ، سینوسی و غیره را در مورد بیمار بررسی می کند تا نسبت به آن ها اطلاعاتی به دست بیاورد . در صورتی که انحراف با معاینه فیزیکی مشخص نشود دکتر آزمایش سی تی اسکن را برای ارزیابی دقیق تر ساختار بینی بیمار تجویز می کند.

علل ایجاد انحراف تیغه بینی

انحراف بینی می تواند از عوامل زیر ایجاد شده باشد که عبارتند از :

 • عوامل مادرزادی : افرادی که از زمان تولد به بعد با مشکل انحراف دماغ مواجه هستند. به گونه ای که سپتوم دماغ این اشخاص به صورت نا متقارن شکل گرفته و باعث بروز این مشکل شده است. در صورت مادرزادی بودن این عارضه ، بهترین زمان برای جراحی بعد از پایان بلوغ و زمان رشد است. این زمان در آقایان بعد از 18 سالگی و در خانم ها تا پایان 16 سالگی می باشد.
 • ضربه شدید : ضربه و یا تروما یکی از مواردی است که می تواند سبب به وجود آمدن انحراف در سپتوم بینی شود. در این زمان سریعا باید به پزشک مراجعه کنید.

روش های درمان انحراف بینی در تهران

روش های رایج درمان انحراف تیغه بینی شامل موارد زیر می باشند:

بدون جراحی : از جمله روش های درمان سپتوم کج ، رینوپلاستی تزریقی است. البته طی این روند با تزریق فیلرهای پوستی تنها کجی سپتوم پوشانده می شود اما درمان نمی گردد.

ماساژ : این روش به وسیله ماساژصورت و دماغ فرم بینی را اصلاح می کند . البته این نکته را باید رعایت کنیم که در این طریق به صبر و حوصله زیادی نیاز است . در اکثر موارد هم نتیجه مطلوبی از ماساژ حاصل نمی شود. به همین جهت توصیه می شود که درمان سپتوم کج را به پزشک خود بسپارید.

سپتوپلاستی : جراحی انحراف بینی در تهران در مواقعی انجام می شود که بیمار دچار اختلال در تنفس شده و دارو برای رفع آن مثمرثمر نبوده است

سپتورینوپلاستی : ترکیبی است از عمل زیبایی و جراحی اصلاحی که در تیغه بینی اعمال می شود.

جراحی انحراف بینی با دکتر زنگنه

جراحی سپتوپلاستی با توجه به مورد خاص بیمار حدود 90 دقیقه طول می کشد .طی این جراحی ، پزشک از طریق ایجاد برش در زیر تیغه میانی بینی ، غضروف و یا استخوان اضافی که سبب به وجود آمدن انحراف در دماغ و سبب مسدود شدن مجاری تنفسی شده را برطرف می کند. موانعی که در مسیر تنفسی قرار دارند تماما به وسیله جراحی سپتوپلاستی رفع می شوند. در این جراحی هدف اصلی رفع مشکل سپتوم است و هدف زیبایی لزوما مد نظر قرار نمی گیرد. اگر مریض بخواهد کجی و ایرادات ظاهری موجود در ظاهر بینی اش نیز اصلاح شود باید رینوپلاستی( جراحی زیبایی بینی) و سپتوپلاستی را به طور همزمان انجام دهد.

افراد مبتلا به انحراف بینی چه علائمی دارند ؟

خونریزی بینی : بسیار شایع است که در برخی موارد استخوان سپتوم یا تیغه بینی افراد دچار خشکی شود ، که در پی آن افراد با خونریزی بینی خود مواجه خواهند شد ، در واقع خونریزی یکی از شایع ترین علائمی بوده که بسیاری از افراد با ان مواجه می شوند.

انسداد حفره های بینی : یکی دیگر از عوارض همراه با این عارضه که نیاز افراد را به جراحی انحراف بینی می افزاید ، انسداد حفره های بینی می باشد. انسداد یکی از علائمی بوده که اغلب افراد با آن مواجه می شوند ، همچنین در صورتی که افراد به سرما خوردگی ، آلرژی و دیگر بیماری ها ابتلا پیدا کنند تاثیر بسیار منفی داشته و انسداد نیز در آن ها شدت پیدا می کند.

عفونت سینوس : افراد مبتلا به انحراف بینی بسیار مستعد ابتلا به عفونت های سینوسی می باشند ، به این معنا که مجاری تنفسی آن ها با وجود عفونت بسته می شود ، که علائمی همچون سرماخوردگی نیز خواهند داشت.

احساس درد در صورت و سر : همراه با مشکلات تنفسی افراد درد بسیار زیادی را در سر و صورت خود احساس خواهند کرد که مرور زمان این درد افزایش یافته و تاثیر منفی بر روند زندگی افراد می گذارد.

اختلالات خواب : بهتر است بدانید که این عارضه می تواند بر کیفیت خواب شما عزیزان نیز تاثیر بگذارد ، بنابراین برای بهبود کیفیت خواب خود بهتر است جهت درمان آن به یک جراح بینی خوب و حاذق مراجعه نمایید.

کاندیدای مناسب براسی انجام سپتوپلاستی

 • سن شما و آمادگی جسمی برای جراحی انحراف بینی
 • بررسی کردن تیغه بینی
 • سابقه بیماری قبلی
 • سلامت جسمی و روحی ، روانی
 • استفاده از نوشیدنی های الکلی و دخانیات

آیا این عارضه پس از درمان قابل برگشت است ؟

توجه داشته باشید که بازگشت این عارضه امری بسیار نادر است. اما در مواقعی که ضربه ای با شدت بالا به بینی زیبا جویان وارد شود ، سبب شکسته شدن استخوان و انحراف بینی نیز خواهد شد.

عوارض جراحی انحراف تیغه بینی

اگر در روز جراحی عوارض جدی در بیمار وجود نداشت ، می تواند به منزل بازگردد. سپتوپلاستی یکی از روش های ایمن جراحی است که بیمار می تواند در حین عمل تحت بیهوشی قرار گیرد. بعضی از عوارض جانبی و خطرات مربوط به طی شدن این پروسه درمانی عبارتند از:

 • تداوم مشکلات بعد از جراحی انحراف بینی
 • کاهش حس بویایی
 • هماتوم ( تشکیل لخته خون یا ایجاد توده)
 • بی حسی که موقت باشد و در دندان های بالا و لثه ها ایجاد شده باشد.

بهبودی بعد از سپتوپلاستی چگونه است؟

در دوران نقاهت پس از جراحی انحراف تیغه بینی ، پزشک برای جلوگیری از احتمال بروز عفونت داروهایی را تجویز می کند . تمام داروهای تجویز شده توسط دکتر باید به طور منظم استفاده شود.ثابت شدن تیغه پس از طی کردن فرآیند جراحی معمولا 3 تا 6 ماه زمان نیاز دارد و تغییرات و اصلاحات کلی بعد از 1 سال به طور کامل اتفاق می افتد. با رعایت کردن موارد زیر می توانید سریع تر بهبود یابید:

 1. در هنگام استراحت و یا خواب حتما سر را بالاتر از سایر نقاط بدنتان نگه دارید.
 2. از ورزش هایی که همراه با حرکات سخت می باشند جدا خودداری کنید.
 3. پرهیزاز کشیدن لباس به روی صورت ، در این هنگام بهتر است از لباس های گشاد و یا جلوباز استفاده کنید که از ورود ضربه احتمالی به دماغتان جلوگیری شود.
 4. از خارج کردن ترشحات داخل بینی با فشار (فین کردن) بعد از عمل انحراف بینی در تهران جدا خودداری کند.
 5. هنگام عطسه دهان را باز نگه دارید و از خندیدن و صحبت کردن زیاد اجتناب کنید .
 6. لازم است برای جلوگیری از فشار ، غذاهای سفت که نیاز به جویدن دارد را میل نکنید و سعی در خوردن غذاهای نرم و آبکی کنید.
 7. برای مسواک زدن از براش نرم استفاده کنید.
 8. برای از بین رفتن کبودی و همچنین ورم موجود در صورت از کمپرس یخ به مدت 48 ساعت استفاده نمایید.
 9. سعی کنیداز حضور در مکان های گرم و از ایستادن در مقابل نور آفتاب خودداری کنید.
 10. به مکان های شلوغ نروید زیرا ممکن است ضربه احتمالی به بینی تان وارد شود.

هزینه جراحی انحراف بینی در تهران

از آنجایی که این جراحی درمانی به شمار می رود ، هزینه این درمان شامل بیمه می شود ولی در صورتی که این جراحی ترکیبی از دو عمل زیبایی و درمانی باشد در این صورت هزینه جراحی را بیمار باید خود به طور کامل پرداخت کند و اینگونه نیست که مبلغ درمانی را بیمه و جراحی زیبایی را بیمار تقبل کند. در هر صورت بهتر است به بهترین جراح انحراف بینی در شهرک غرب تهران مراجعه کرده و بعد از معاینه و مشاوره ایشان هزینه را معین نمایند.

امتیاز دهی

5/5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *